Pokaż wszystkie

Wnętrza domów w stylu wiejskim – Salon, kuchnia w stylu wiejskim

Wnętrze domu w stylu wiejskim

Jeśli podobają ci się tradycyjne, wiejskie domy, stwórz w swoim wnętrzu aranżację rustykalną. W prosty i efektowny sposób uzyskasz swojski, ciepły styl. Sprawdź, jak urządzić wnętrza domów w stylu wiejskim i ciesz się niepowtarzalnym klimatem w swoim wnętrzu.

Wnętrza w stylu wiejskim – powrót do korzeni

Wnętrza w stylu wiejskim – inaczej rustykalnym – kojarzą się z wystrojem dawnych polskich dworków i chat. Styl zaczerpnięto jednak z domów w Stanach Zjednoczonych, wyposażanych w drewniane meble, wykonane z naturalnego surowca pełnego niedoskonałości i spękań. Drewno jest podstawą urządzania wnętrza domów w stylu wiejskim. Doskonale prezentuje się z elementami rzemiosła tradycyjnego w postaci ceramiki, akcesoriów kuchennych czy tkanin. Styl rustykalny doskonale sprawdzi się w całym domu, m.in. w kuchni, w salonie i sypialni.

Kuchnia w stylu starego wiejskiego domu

Cechy rustykalne najpełniej prezentuje kuchnia w stylu starego, wiejskiego domu. Podstawową zasadą, którą należy kierować się przy aranżacji wnętrz tego typu jest prostota. Klasyczne, drewniane meble nadgryzione zębem czasu lub stylizowane poprzez postarzenie to główny element wystroju rustykalnego. Styl wiejski w kuchni słynie z pięknych, drewnianych podłóg z naturalnym rysunkiem słojów i białych, czystych ścian.

Kuchnia w stylu wiejskim

Podstawowe umeblowanie i kilka elementów wystarczy, aby uzyskać styl wiejski w kuchni. Kilka glinianych dzbanów, blaszane garnki, otwarte półki doskonale podkreślają klimat aranżacji. Dodaj parę uroczych zazdrostek i przedmiotów z wikliny, a zachwyci cię niepowtarzalna kuchnia w stylu starego, wiejskiego domu. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru, który łatwo przekroczyć obserwując setki pięknych, stylizowanych przedmiotów i akcesoriów.

Rustykalność na salony! – Wiejski salon

Aby urządzić klimatyczny salon w stylu wiejskim, zdecyduj się na sofę obitą filcem lub lnem. Zastąp stolik kawowy ławą lub skrzynią. Postaw na umeblowanie z naturalnego drewna – styl wiejski w salonie tworzą postarzone, klimatyczne meble. Zadbaj o odpowiednie dodatki, np. tkany chodnik wykonany z wełny, bawełny lub lnu, zdobione kwiecistymi wzorami. Urok umeblowania podkreślą koronkowe serwetki i zdobne, ceramiczne dzbanki.

Salon w stylu wiejskim
Salon w stylu wiejskim

Salon w stylu wiejskim nie obejdzie się bez kwiatów i ziół, które stworzą przyjemną i ciepłą atmosferę we wnętrzu. Natura odgrywa tu dużą rolę, dlatego tak ważny jest dostęp do światła. Odsłoń okna i ozdób je delikatnymi, koronkowymi firankami. Nie zapomnij o elementach wykonanych ze szkła – styl wiejski w salonie to nie tylko kolory, ale także subtelność i przezroczystości.

Sypialnia w stylu wiejskim

Sypialnia w stylu wiejskim to przede wszystkim dębowe lub sosnowe umeblowanie. Pięknie zaprezentuje się tu wygodne łóżko z naturalnych materiałów, klasyczna komoda na wymienną, lnianą pościel i niewielkie stoliki nocne z klimatycznymi lampkami. Styl wiejski w sypialni to funkcjonalność i praktyczność – zbędne są więc bibeloty i nieużyteczne przedmioty.

Sypialnia w stylu wiejskim
Sypialnia idealna dla miłośników wnętrz w stylu wiejskim

Podobnie jak salon, sypialnia w stylu wiejskim to naturalne materiały w barwach ziemi. Jasne, tkane dywany, koronkowe firanki w oknie i szydełkowe cudeńka podkreślą niepowtarzalny klimat pomieszczenia. Styl wiejski w sypialni to także zieleń i wiklina – postaw na dużą ilość roślin w charakterystycznych osłonkach.

Meble w stylu wiejskim – zrób to sam

Zastanawiasz się, jak samodzielnie wykonać meble w stylu wiejskim? Wykorzystaj metodę przecierki i uzyskaj niepowtarzalny mebel w swoim wnętrzu. Dzięki przecierce wyłonią się spodnie warstwy farby, co optycznie postarza umeblowanie.

  • Nanieś rozwodnioną farbę w dowolnym kolorze na wybraną powierzchnię mebla.
  • Po wyschnięciu pokryj pomalowane fragmenty woskiem, aby uniemożliwić kolejnym warstwom emalii przenikanie w miejscu, gdzie chcesz uzyskać przecierki.
  • Rozpocznij bielenie drewna – nałóż jedną warstwę białej farby.
  • Po wyschnięciu przecieraj farbę w miejscach, na których nałożyłeś wosk. Następnie wygładź powierzchnię drobnym papierem ściernym.
  • Zabezpiecz mebel bezbarwnym lakierem akrylowym do drewna Vidaron, który zabezpieczy meble w stylu wiejskim przed zniszczeniem. Produkt jest szybkoschnący, ma delikatny zapach, jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Przecierki wykonuj na krawędziach mebli, gładkich powierzchniach i listwach ozdobnych. Takie elementy aranżacyjne sprawiają, że wnętrza w stylu wiejskim zyskują niepowtarzalny urok. Zobacz także jak odnowić meble oraz jaki papier ścierny do drewna wybrać.