Pokaż wszystkie

Renowacja mebli ogrodowych – konserwacja mebli ogrodowych krok po kroku

Renowacja mebli ogrodowych – instrukcja krok po kroku

Raz zakupione meble ogrodowe mogą ci służyć przez długie lata. By tak się stało, nie zapominaj o ich regularnej konserwacji. Wystarczy kilka prostych czynności, jak szlifowanie czy lakierowanie, by zapewnić meblom trwałość i piękny wygląd na więcej niż jeden sezon.

Renowacja mebli ogrodowych – przywróć im dawny blask

Drewniane meble ogrodowe idealnie wkomponowują się w przydomową zieleń, stając się jej ozdobą. Niestety ciągłe narażenie na zmienne warunki atmosferyczne nieco odbiera im blasku. Deszcz, śnieg, promienie słoneczne, wahania temperatury, a do tego owady i grzyby niekorzystnie wpływają na wygląd drewnianych powierzchni. W efekcie kolor blednie, a powłoka pęka i łuszczy się. Dodatkowo na materiale pojawia się pleśń oraz grzyb.

Renowacja mebli ogrodowych – przywróć im dawny blask
Aranżacja tarasu

By nie dopuścić do zniszczenia drewnianych mebli, konieczna jest ich regularna pielęgnacja i konserwacja. Przy użyciu odpowiednich środków wzmocnisz materiał, a także zabezpieczysz go przed niekorzystnymi warunkami na cały sezon.

Kiedy najlepiej wykonać prace? Jeszcze przed pierwszym użyciem mebli, czyli na wiosnę lub lato. Szczególnie po okresie jesienno-zimowym, gdy stół i krzesła ogrodowe narażone są na długi kontakt z wodą, okazuje się, że drewniana powierzchnia jest bardzo nieestetyczna i wymaga odnowienia.

Nie miej wątpliwości – renowacja mebli ogrodowych, to inwestycja, która szybko się zwraca. Przede wszystkim impregnowane drewno posłuży ci przez długie lata – niezabezpieczony materiał szybko niszczeje i traci swoją wytrzymałość, nie mówiąc już o walorach estetycznych. Ogród to strefa relaksu, jednak trudno o odprężenie i przyjemne spędzenie czasu w brudnym otoczeniu i przy stole, na którym pojawia się pleśń.

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Czym najlepiej pomalować meble ogrodowe drewniane? By w nowym sezonie przywrócić im utracony blask, sięgnij po odpowiedni preparat. Taki, który będzie odporny na trudnie warunki atmosferyczne, łatwy w aplikacji oraz stworzy trwałą i elastyczną powłokę (np. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON). Nim jednak nałożysz wybrany produkt, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu powierzchni i preparatu. Jak odnowić drewniane meble ogrodowe na kolejny sezon?

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża i renowacja

Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy surowe drewno przeznaczone do impregnowania jest suche, gładkie oraz wolne od zabrudzeń. Jeśli zauważysz plamy z tłuszczu lub zażywiczenia, przemyj powierzchnię benzyną ekstrakcyjną.

Odnawiany materiał przeszlifuj w celu pozbycia się łuszczącej farby i lakieru. Pamiętaj, by powierzchnie narażone na długie osadzanie się wody, były gładkie oraz bez ubytków.

Szlifowanie drewna - Renowacja mebli ogrodowych
Szlifowanie drewna to pierwszy etap prac

Chcesz podkreślić słoje drewna i nadać mu ładny wygląd, a także wydłużyć jego trwałość oraz ułatwić aplikację wybranego preparatu? Przeszlifuj materiał papierem ściernym. Użyj tego o gradacji ok. 120‐320 (pracę usprawni ci szlifierka). Przeszlifowane drewno dodatkowo wypoleruj.

Rozkręć meble, które wcześniej były impregnowane lub lakierowane. Oczyść je, a w razie potrzeby odtłuść. Następnie przetrzyj papierem ściernym, aż do uzyskania jednolitego koloru. Pamiętaj, aby zaokrąglić wszystkie ostre krawędzie. Skręć ponownie po nałożeniu i wyschnięciu wybranego lakieru.

Krok drugi – przygotowanie preparatu i narzędzi

Przed użyciem impregnatu starannie go wymieszaj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji i koloru. Preparat najlepiej nanosić pędzlem oczyszczonym z luźnego włosia. Dobrze sprawdzi się także wałek oraz natrysk pneumatyczny lub hydrodynamiczny w asyście powietrza.

Malowanie drewna - Renowacja mebli ogrodowych

Lakierowanie mebli ogrodowych – ostatni krok, który tchnie w meble nowe życie

Po oczyszczeniu mebli ogrodowych i przygotowaniu preparatu czas na krok trzeci, czyli lakierowanie. Prace zaplanuj na pogodny dzień, gdy termometr wskaże temperaturę od +5°C do +30°C. Pamiętaj, że złe warunki atmosferyczne nie sprzyjają lakierowaniu.

Czym pomalować meble ogrodowe? Drewniane powierzchnie surowe w pierwszej kolejności pokryj impregnatem ochronno‐gruntującym Vidaron. Po upływie doby przetrzyj materiał papierem ściernym, odpyl i pokryj lakierobejcą. Nałóż równomiernie minimum dwie warstwy produktu (wzdłuż słojów), w przynajmniej 12-godzinnych odstępach.

Lakierowanie drewna - renowacja mebli ogrodowych

Lakierowane elementy przeszlifuj międzywarstwowo papierem ściernym o gradacji ok. 320. W ten sposób usuniesz podniesione włókna i zwiększysz przyczepność kolejnej warstwy lakierobejcy. Przed nałożeniem następnej powłoki dokładnie odpyl powierzchnię. Po zakończeniu pracy pamiętaj, by na czas wysychania preparatu, zabezpieczyć meble przez załamaniem pogody. Co ważne, raz nałożony specyfik nie zagwarantuje ci dożywotniego zabezpieczenia i odnowienia materiału, dlatego czynność tę trzeba regularnie powtarzać.

Lakierowanie mebli ogrodowych wcale nie jest skomplikowane. Po prostu pamiętaj, że istnieją różne preparaty do ochrony drewna. Lakierobejca to nie jedyny skuteczny sposób na zabezpieczenie mebli. Do tego zadania dobrze sprawdzi się także lakier, olej lub bejca.

Czym pomalować meble ogrodowe?

  • Lakier jest bezbarwny i podobnie jak lakierobejca, skutecznie chroni drewno przed wilgocią oraz promieniami UV. Oba te produkty nie potrzebują dodatkowej warstwy końcowego zabezpieczenia.
  • Za sprawą olejowania drewna, powierzchnia materiału przybiera bardzo naturalny wygląd. Taki rodzaj wykończenia jest w pełni wodoodporny i również nie musisz go dodatkowo zabezpieczać.
  • Inaczej jest w przypadku bejcy, która barwi drewno na wybrany kolor. Po jej użyciu konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie materiału bezbarwnym lakierem.

Zobacz również jak wykonać postarzanie mebli oraz jak odnowić meble.