Pokaż wszystkie

Impregnacja mebli ogrodowych – Czym impregnować meble ogrodowe z drewna?

czym impregnować meble ogrodowe z drewna

Drewniane meble ogrodowe swoją estetykę i trwałość zachowują wtedy, kiedy są odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem określonych czynników. Podczas ich użytkowania należy okresowo przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Dowiedź się, czym impregnować meble ogrodowe z drewna, aby mogły służyć ci latami.

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, czyli impregnacja mebli ogrodowych?

Drewniane umeblowanie, które przez dłuższy czas pozostaje na zewnątrz, narażone jest na negatywne działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Zagrożenie stanowią głównie promienie UV, woda, wysoka i niska temperatura, grzyby, owady i mikroorganizmy. Ochronę dla drewnianych mebli ogrodowych stanowi ich regularna impregnacja, czyli nasycenie drewna odpowiednim preparatem.  Proces ten wzmacnia materiał i zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jak powinna wyglądać impregnacja mebli ogrodowych i kiedy najlepiej się za nią zabrać?

Malowanie mebli ogrodowych

Jak malować i czym impregnować meble ogrodowe?

Impregnowanie drewnianych mebli ogrodowych przeprowadzić warto przed rozpoczęciem lata. Pod koniec sezonu należy dokładnie oczyścić je wodą z mydłem lub płynem do mycia drewna, które doskonale odświeża powierzchnię. W sezonie zimowym meble należy umieścić w zadaszonym i suchym miejscu oraz przykryć je pokrowcem, który chroni przed kurzem i brudem.

Jak impregnować meble ogrodowe?

Pewnie nieraz zastanawiałeś się, czym zabezpieczyć meble ogrodowe, aby mogły w niezmienionej formie służyć przez długie lata. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowane odpowiedniego oleju lub impregnatu do drewna, czyli produktów zabezpieczających przed wilgocią i zapobiegające rozwijaniu się grzybów.

Przed procesem impregnacji dokładnie oczyść drewno, a w razie potrzeby zeszlifuj papierem ściernym. Pierwsze malowanie surowego drewna wykonaj impregnatem gruntującym Vidaron bezbarwnym, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie struktury drewna oraz biologiczna ochrona materiału. Zabieg należy przeprowadzić przy temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza, podczas bezdeszczowego dnia.

Po upływie ok. 12h wykonaj szlifowanie międzywarstwowe papierem ściernym o gradacji 320. Nałóż dwie warstwy impregnatu kolorowego powłokotwórczego Vidaron (w 12 godzinnych odstępach), który zapewni całkowitą ochronę drewna i jego estetyczny wygląd. Preparat nanieś równomiernie, a po 10 minutach, kiedy zacznie matowieć, rozetrzyj go półsuchym pędzlem, zgodnie z kierunkiem słojów.

Jeśli impregnujesz meble kolejny raz, podczas zabiegów okresowych stosuj wyłącznie impregnat kolorowy, uprzednio szlifując powierzchnię mebla. Pamiętaj, że każda kolejna impregnacja powoduje wolniejsze wchłanianie preparatu.

Czym impregnować meble ogrodowe?

Wyjaśniliśmy już jak zabezpieczyć meble narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Odpowiedzmy na koniec na pytanie, czym pomalować drewniane meble ogrodowe?

Meble ogrodowe zabezpieczyć możesz także innymi produktami – lakierem, lakierobejcą lub olejem. Lakier tworzy na powierzchni drewna powłokę, która chroni przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni UV. Podobnie działa lakierobejca, czyli lakier z dodatkiem pigmentu, który barwi drewno na pożądany kolor. Oba te produkty można stosować samodzielnie, na zeszlifowany mebel, jednak większą skutecznością wykazują się w połączeniu z uprzednio położonym impregnatem.

Środki do drewna Vidaron

Środki do drewna VIDARON polecane do malowania ogrodowych mebli drewnianych

Do zmiany koloru mebli drewnianych świetnie sprawdza się bejca, np. Vidaron Bejca do drewna, która służy wyłącznie do barwienia drewna i niweluje różnice kolorystyczne na jego powierzchni. Produkt wnika w strukturę drewna, podkreślając występujące na powierzchni słoje.  Bejcowaną powierzchnię należy zabezpieczyć bezbarwnym Lakierem Bezpodkładowym Vidaron a elementy użytkowane na zewnątrz Lakierem Zewnętrznym Vidaron.

Trzecim produktem, który wykorzystuje się do zabezpieczania mebli drewnianych jest olej. Właściwie przeprowadzony zabieg olejowania drewna zapewnia meblom kompleksową odporność na działanie warunków atmosferycznych. Drewno nasycone olejem jest „żywe” i miłe w dotyku, ma bardzo naturalny wygląd, a także jest w pełni wodoodporne. Zabieg olejowania mebli ogrodowych olejem do drewna warto powtarzać raz do roku. Taka konserwacja mebli drewnianych pozwoli utrzymać je w dobrym stanie przez długie lata.

Zobacz również jak powinno wyglądać malowanie mebli ogrodowych oraz jaki papier do szlifowania drewna wybrać.