By skutecznie zabezpieczyć parkiet przed brudem i uszkodzeniami, sięgnij po lakier. Szukając odpowiedniego preparatu, kieruj się m.in. deklarowanym stopniem połysku. To ważne, czy wybierzesz parkiet matowy, czy błyszczący, bo wprost przełoży się to na charakter wnętrza i właściwości powierzchni.
Przejdź do akapitów:
Parkiet to wyjątkowo piękny sposób wykończenia podłogi oraz ciekawa alternatywa dla popularnych płytek czy paneli. Drewniana posadzka sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. O jej trwałości i ostatecznym wyglądzie w dużej mierze decyduje warstwa zabezpieczenia, czyli lakier. To, jaki rodzaj preparatu wybierzesz, wpłynie nie tylko na wygląd drewna, ale także całego pomieszczenia.
Odpowiednio dobrany preparat stworzy na posadzce trwałe wykończenie i ochroni materiał. To oczywiste, że poszczególne środki różnią się właściwościami. Więc jaki lakier do parkietu wybrać? Czym się kierować? Jednym z najważniejszych kryteriów jest stopień połysku, czyli parametr określający ilość odbijanego światła w pomieszczeniu. Do wyboru są trzy opcje:
Jaki wybrać lakier do podłogi drewnianej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który rodzaj wykończenia parkietu jest najlepszy. Każdy stopień połysku ma swoje wady i zalety, a także inaczej sprawdza się w poszczególnych pomieszczeniach. O jakie różnice chodzi?
Błyszczący lakier do podłogi drewnianej nada pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Doskonale sprawdzi się w reprezentacyjnych wnętrzach oraz wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest mocno eksplorowana. Podłoga na wysoki połysk odbija bardzo dużo światła (70%), dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie do niewielkich i ciemnych pomieszczeń – błyszczący parkiet nie tylko rozświetli pokój, ale również optycznie go powiększy.
Niestety, mimo że jest to najtrwalszy rodzaj wykończenia parkietu – bardzo odporny na ścieranie – łatwo dostrzec na nim zabrudzenia, uszkodzenia i niedoskonałości powierzchni. Dodatkowo błyszczący lakier z czasem może zmatowieć.
W dużych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach sprawdzi się z kolei matowy parkiet (odbija od 5 do 15 % światła). To także dobra opcja wykończenia podłogi, jeśli chcesz podkreślić naturalny wygląd drewna albo ukryć mankamenty powierzchni – na matowym lakierze o wiele mniej widać zarysowania i zużycie. Minusy?
Swój parkiet możesz także zabezpieczyć preparatem pośrednim, czyli lakierem półmatowym (odbicie światła na poziomie 20-40%). Wybierz go, jeśli zależy Ci i na lekkim połysku oraz naturalnym wyglądzie drewna. Ogromnym plusem lakieru półmatowego jest jego uniwersalność – doskonale dopasuje się do praktycznie każdego stylu wnętrza.
Lakierowanie to etap wieńczący prace nad parkietem. Poszczególne preparaty różnią się nie tylko właściwościami chemicznymi, ale także trwałością i przeznaczeniem. Dlatego gdy już zdecydujesz o stopniu połysku lakieru, wybierz produkt, który pozwoli Ci długo cieszyć się uzyskanym efektem.
Do stworzenia błyszczącej powierzchni na podłodze, godnym uwagi jest lakier bezpodkładowy Vidaron wysoki połysk. To preparat szczególnie polecany do lakierowania parkietów. Po jego zastosowaniu powierzchnia odznacza się wyjątkową trwałością i odpornością mechaniczną. Specjalna formuła produktu zabezpiecza pomalowaną powierzchnię m.in. przed zarysowaniami i ścieraniem. Sam preparat ma łagodny zapach, szybko schnie i nadaje się do stosowania we wnętrzach.
Jak aplikować produkt? By zabezpieczyć parkiet wspomnianym lakierem wystarczy nałożyć trzy warstwy preparatu (w odstępach m.in. 12 godz.) pamiętając o szlifowaniu międzywarstwowym papierem o gradacji 320‐400.
Zastanawiasz się, jaki wybrać lakier do podłogi drewnianej? Matowy będzie dla Ciebie dobrym wyborem, jeśli nie lubisz błyszczących powierzchni. Z kolei, jeżeli szukasz sposobu na jednakowe zabezpieczenie parkietu w całym domu, zdecyduj się na lakier półmatowy.
Czy uzyskanie matowego efektu na parkiecie jest trudne i wymaga dodatkowego sprzętu? Stworzysz go niemal identycznie, jak w przypadku lakieru o wysokim połysku, czyli błyszczącego. Różnicę tworzą wyłącznie materiały. Wybierz dedykowany preparat (np. lakier bezpodkładowy Vidaton półmat lub Vidaron mat) i papier ścierny o odpowiedniej gradacji.
Zobacz także czym jest patyna do drewna oraz jaki lakier do drewna na zewnątrz wybrać.