Pokaż wszystkie

Malowanie mebli lakierowanych – jak i czym pomalować lakierowane meble?

Malowanie mebli lakierowanych – jak i czym pomalować lakierowane meble?

Cenisz drewniane meble z duszą i charakterem? Nie pozbywaj się nadgryzionego zębem czasu umeblowania. Nadaj mu drugie życie. Odnawianie mebli lakierowanych możesz wykonać samodzielnie. Najpierw jednak zdecyduj, jaki efekt chcesz uzyskać. Czym pomalować lakierowane drewno? Podczas odnawiania starych mebli możesz zdecydować się na farbę akrylową, kredową, olejowanie lub wybielenie powierzchni.

Jak odnowić meble lakierowane? Przygotowanie powierzchni

Jak odnowić meble lakierowane? Na początek potrzebujesz materiałów niezbędnych do przygotowania powierzchni. Zaopatrz się w:

  • papiery ścierne o gradacji 40-60, 100-120 i 200,
  • skrobak, opalarkę lub środek chemiczny,
  • rękawice ochronne,
  • folię malarską do zabezpieczenia przestrzeni.

Następnie wybierz produkt, którym pokryjesz odnowioną powierzchnię starych mebli. Może być to farba do drewna lakierowanego, olej, biała bejca lub np. lakier do drewna. Teraz przejdź do najważniejszej kwestii – jak odnowić meble lakierowane?

Odnawianie mebli lakierowanych rozpocznij od przygotowania powierzchni. Usuń starą warstwę lakieru papierem ściernym. Na początek wybierz papier gruboziarnisty, następnie średnioziarnisty, a szlifowanie zakończ papierem drobnoziarnistym. Grubsze warstwy lakieru delikatnie zedrzyj skrobakiem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Starą warstwę lakieru możesz usunąć także opalarką lub środkiem chemicznym. Bądź szczególnie ostrożny – opalarka, emitując gorące powietrze – może podpalić drewno, a środki chemiczne są wysoce łatwopalne i żrące. Zastosuj więc środki ostrożności w postaci ochronnych rękawic. Pamiętaj także o wentylacji pomieszczenia, w którym pracujesz.

Po usunięciu warstw lakieru z starych mebli przeszlifuj drewno, odpyl je i umyj wodą z mydłem. Kiedy powierzchnia wyschnie – możesz zabrać się za jego odmalowanie. Każdy zabieg czyszczenia drewnianej powierzchni ma na celu przywrócenie drewna do surowego stanu. Wówczas takie powierzchnie traktuje się jako nowe. Jak pomalować lakierowane meble?

Malowanie lakierowanego drewna

Do odnowienia mebli możesz zastosować środek podobny do tego, którym meble były pokryte wcześniej. Jak pomalować lakierowane meble? Wybierz np. lakier akrylowy, przeznaczony do malowania umeblowania, boazerii i elementów drewnianych oraz drewnopochodnych.

Malowanie lakierowanego drewna
Malowanie drewnianych mebli lakierobejcą

Zaaplikuj środek wałkiem lub pędzlem w 2-3 warstwach, w 4-godzinnych odstępach. Między kolejnymi aplikacjami lakieru przeszlifuj powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Dzięki temu wygładzisz drewno i zwiększysz przyczepność lakieru.

Czym pomalować lakierowane drewno, aby zmienić jego kolor z bezbarwnego na nieco ciemniejszy odcień? Zdecyduj się na lakierobejcę, np. lakierobejcę dekoracyjno-ochronna VIDARON. Produkt stworzy na powierzchni trwałą, elastyczną powłokę ochronną, która zabezpieczy przed plamami z kawy, wina czy herbaty. Nada również powierzchni piękny, nowy kolor.

Lakierobejca Vidaron
Lakierobejca dekoracyjno ochronnego malowania drewna

Malowanie mebli drewnianych, lakierowanych zwłaszcza, rozpocznij od przygotowania powierzchni. Następnie zaaplikuj lakierobejcę wzdłuż słojów drewna pędzlem w 2-3 warstwach. Między warstwami zachowaj 12-godzinny odstęp czasu, a przed nałożeniem kolejnej powłoki, przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym drobnoziarnistym.

Renowacja stołu lakierowanego

Jak powinna przebiegać prawidłowa renowacja mebli np. stołu lakierowanego? Na początku zdecyduj, jaki efekt pragniesz uzyskać. Piękny wygląd możesz nada drewnu emalia akrylowa. Farba do drewna lakierowanego zapewnia doskonałe krycie już przy dwóch, trzech warstwach, a ponadto jest bardziej odporna na ścieranie.

Renowacja stołu lakierowanego
Renowacja drewnianego stołu

Renowacja stołu lakierowanego musisz rozpocząć od przygotowania powierzchni. Pamiętaj, że wszelkie ubytki należy uzupełnić masą szpachlową do drewna. Warto pomalować powierzchnię stołu preparatem gruntującym, którym zwiększysz przyczepność farby do podłoża.

Podczas prac takich jak renowacja mebli (stołu), możesz zdecydować się także na pokrycie stołu białą bejcą, która nada powierzchni piękne zabarwienie i podkreśli układ słojów. Bejcę nanieś miękkim pędzlem na przygotowany wcześniej mebel. Po wyschnięciu zabezpiecz powierzchnię lakierem.

Malowanie lakierowanej boazerii

Chcesz nadać drugie życie zniszczonej boazerii? Wybierz farbę kredową, która pozwoli Ci uzyskać efekt pełnego krycia, subtelnego wybielenia lub przecierki. Malowanie lakierowanej boazerii rozpocznij od przygotowania powierzchni według określonych wcześniej zasad. Pomaluj powierzchnię jedną, dwiema lub trzema warstwami. Następnie zabezpiecz lakierem lub woskiem.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu naturalnej powierzchni, zdecyduj się na malowanie lakierowanej boazerii olejem, który wnika w strukturę deski i podkreśla naturalne usłojenie drewna. W takim wypadku jednak pamiętaj, żeby usunąć stare warstwy z boazerii. Renowację możesz powtórzyć w momencie, kiedy deski stracą pierwotny kolor.

Odnawianie mebli lakierowanych – odmień stare umeblowanie

Malowanie mebli drewnianych, lakierowanych zwłaszcza, to szybki sposób na renowacje. Powierzchnię drewnianą odnowisz na kilka sposobów. W zależności od oczekiwanych efektów, możesz zdecydować się na pomalowanie mebli farbą, bejcą, olejem lub lakierem, którym uzyskasz najwyższą trwałość.

Odnawianie mebli lakierowanych

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu powierzchni – to kluczowy czynnik, konieczny do uzyskania optymalnych efektów jakie powinna zapewnić renowacja mebli. Przeczytaj: JAK SZLIFOWAĆ DREWNO PRZED MALOWANIEM? Zobacz również czym jest patynowanie mebli oraz jak odrestaurować stare meble.