Pokaż wszystkie

Malowanie lakierowanego drewna. Od czego zacząć?

Od dawna marzy ci się nowe wnętrze lub nowe oblicze twojego ogrodu, ale budżet nie pozwala na kupno nowego umeblowania? Możesz całkowicie odświeżyć wygląd swoich mebli, nie wydając przy tym majątku. Malowanie lakierowanego drewna na biało to jedna z najpopularniejszych metod na przerobienie lub odnowienie starych mebli. W kilku krokach możesz nadać im zupełnie nowe życie. Sprawdź, jak proste i efektowne jest malowanie lakierowanego drewna.

Malowanie lakierowanego drewna – Wybór farby

Do pomalowania drewnianej powierzchni niezbędna będzie odpowiednia emalia. Jaka farba do mebli lakierowanych da ci najlepszy efekt? Drewno pomalować możesz farbą akrylową, alkidową lub kredową. Farba akrylowa jest produktem całkowicie kryjącym, trwałym i dobrze przyczepia się do malowanej powierzchni. Jest odporna na promieniowanie UV i nie zmienia koloru z biegiem lat. Farba alkidowa również daje 100%-we krycie, jest jednak jeszcze trwalsza, niż akryl, odporna na warunki atmosferycznie i można zastosować ją do pomalowania mebli ogrodowych. W ich przypadku idealnie sprawdzi się także Renowacyjny Impregnat do drewna.

Malowanie lakierowanego drewna - Renowacyjny Impregnat Do Drewna

Renowacyjny Impregnat do drewna

Idealnie nadaje się do odnawiania wcześniej malowanych drewnianych mebli i akcesoriów ogrodowych. Sprawdzi się podczas przeprowadzania szybkich renowacji. Producent zadbał o funkcjonalność. W składzie tego impregnatu znajduje się między innymi wosk, który stanowi silną barierę ochronną przed wodą i wilgocią. Nie mniej ważna jest estetyka. Do wyboru masz bowiem piękną, szeroką paletę kolorów, dzięki której stworzysz indywidualne aranżacje w swoim ogrodzie.

We wnętrzu sprawdzi się malowanie mebli farbą kredową. Dzięki przecierkom, uzyskasz efekt postarzonej powierzchni. Możesz nakładać ją bez szlifowania i matowienia dotychczasowej warstwy lakieru, jeśli ta zachowała się w dobrym stanie. Farba kredowa wysycha znacznie szybciej niż farba akrylowa i alkidowa.

Wybór narzędzi do malowania mebli

Przed przystąpieniem do malowania mebli przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria. Z pewnością przyda ci się folia malarska do ochrony otoczenia i taśma malarska do zabezpieczenia listew, elementów szklanych, plastikowych etc. Przyszykuj także papier ścierny o niskiej i wysokiej granulacji do starcia i zmatowienia mebli, mokrą szmatkę i odkurzacz. Malowanie lakierowanego drewna na biało najlepiej wykonać wałkiem z krótkim włosiem. Do miejsc trudno dostępnych, załamań powierzchni i elementów dekoracyjnych użyj pędzla.

Przygotowanie powierzchni lakierowanej do malowania

Mebel przed malowaniem odtłuść i oczyść z zabrudzeń. W przypadku umeblowania lakierowanego w pierwszym kroku usuń warstwę lakieru poprzez zeszlifowanie jej papierem ściernym o grubszej ziarnistości 50-80. Pamiętaj, żeby poruszać się zgodnie z kierunkiem słojów na drewnie. Następnie wyrównaj powierzchnię papierem o wyższej ziarnistości 200-400, czym domkniesz włókna drewna. Jeśli malujesz powierzchnię farbą kredową – nie jest to konieczne, jednak większą trwałość efektu malowania uzyskasz po zmatowieniu. Lekko startą nawierzchnię dokładnie oczyść z powstałego pyłu. Możesz potraktować ją podkładem zwiększającym przyczepność farby i przedłużającym jej trwałość.

Szlifowanie drewna

Malowanie lakierowanego stołu

Kiedy odpowiednio przygotujesz powierzchnie, które chcesz przemalować, rozpocznij odnawianie umeblowania od najmniej wymagającego mebla, np. stołu. Malowanie lakierowanego stołu zacznij od pokrycia cienką warstwą farby wszystkich zakamarków i trudno dostępnych powierzchni za pomocą pędzla.

Większe, proste płaszczyzny maluj wałkiem, zdecydowanymi ruchami, przy użyciu cienkiej warstwy emalii. W zależności od pierwotnego koloru mebla, potrzebnych będzie kilka warstw farby. Jeśli stół był ciemny, konieczne może być nawet czterokrotne malowanie. Przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekaj do wyschnięcia poprzedniej ok. 8 godzin w przypadku farb akrylowych, nieco dłużej – jeśli używasz emalii alkidowej. Impregnat Renowacyjny będzie suchy po 5 godzinach. Jeśli stosujesz farbę kredową – wystarczy ok. 30 minut. Po wyschnięciu danej warstwy możesz lekko przeszlifować ją drobnym papierem o granulacji 200-400. Dzięki temu wyrównasz nierówności i zwiększysz przyczepność farby. Pamiętaj o odkurzeniu mebla po każdym szlifowaniu. Po osiągnięciu oczekiwanego efektu pozostaw stół do wyschnięcia i utwardzenia na 24 godziny.

Jeśli do malowania użyłeś farby kredowej, możesz delikatnie poprzecierać wybrane fragmenty papierem ściernym. Uzyskasz wówczas efekt postarzenia, pożądany np. w stylu shabby chic czy podczas malowania mebli w stylu prowansalskim.

Zobacz też jak postarzyć drewno domowymi sposobami oraz na czym polega patynowanie mebli.