Pokaż wszystkie

Jakie drewno na taras sprawdzi się najlepiej?

Jakie drewno na taras sprawdzi się najlepiej?

Taras wykonany z drewnianych desek i elementów to świetne rozwiązanie dla miłośników naturalnych materiałów i fanów praktycznych rozwiązań. Dobrze zakonserwowane drewno na taras posłuży ci przez lata i stanie się prawdziwą ozdobą przydomowego ogródka. Jakie drewno na taras wybrać wybrać, aby było odporne na warunki atmosferyczne i pozwalało na swobodne użytkowanie, niezależnie od temperatury i sposobu jego wykorzystania? Jaki olej okaże się najlepszy do tarasów? Opinie oraz najważniejsze informacje o produkcie pomogą ci w wyborze.

Panele drewniane na taras – praktyczne i łatwe w wykonaniu

Drewniany taras wykonany z paneli lub wykorzystujący deski tarasowe to jedno z najprostszych rozwiązań w przypadku samodzielnego tworzenia przydomowego miejsca odpoczynku dla rodziny. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są już wstępnie wykończone, a część z nich jest wyposażona w niewielkie rowki, ułatwiające odprowadzanie wody. Zastanawiając się jakie drewno na taras wybrać możesz postawić na panele zakonserwowane i zabezpieczone pierwotnie przez producenta lub wybrać produkt, który samodzielnie pomalujesz i nadasz mu oczekiwany kolor.

Dobrym pomysłem są także drewniane deski tarasowe kompozytowe. Zbudowane są z mieszaniny kawałków drewna, specjalnych żywic i substancji, które podnoszą ich żywotność i jakość użytkowania. Deski kompozytowe są trwałe mimo deszczu, wiatru, zmian temperatury, łatwo je czyścić i doskonale imitują lite drewno. Są dostępne w wielu kolorach i rodzajach, mają zróżnicowaną szerokość i długość. Łatwo dopasujesz do nich balustrady lub inne dodatkowe elementy konstrukcji.

Drewniany taras
Budowa tarasu z drewna to inwestycja, która się opłaca!

Pamiętaj, że dobrze zbudowany drewniany taras wymaga użycia dobrej jakości materiałów. Do jego stworzenia będziesz potrzebował kilku podstawowych sprzętów, takich jak piła, wkrętarka, zestaw wkrętów i mocowań do drewna, metr i ołówek. Może być potrzebne użycie specjalnych wsporników lub stworzenie konstrukcji do właściwego zamocowania tarasu na legarach albo betonowej wylewce.

Oprócz elementu, jakim są same deski tarasowe, w skład tarasu wchodzą boczne balustrady, dodatkowe słupki, na których możesz zamocować zadaszenie oraz dekoracyjne pergole. Zaplanuj teren tak, aby znalazło się tu miejsce zarówno do zabawy, jak i relaksu czy spokojnego zjedzenia posiłku w zacienionym miejscu. Bujna winorośl czy żagiel rozpostarty nad tarasem to wygodne rozwiązanie, nie tylko estetyczne, ale także praktyczne i obniżające zdecydowanie temperaturę.

Jakie drewno na taras będzie najlepsze?

Zastanawiając się jakie drewno na taras wybrać, możesz kierować się ceną, kolorem lub dostępnością poszczególnych produktów. Pomyśl o tym, że konstrukcja np. deski tarasowe, będzie Ci służyć przez wiele lat, dlatego już na początku warto zdecydować się na wysokiej jakości drewno, które łatwo będzie utrzymać w dobrym stanie.

Jakie drewno na taras będzie najlepsze?

Zainwestuj w twardy i solidny rodzaj drewna na deski tarasowe. Na tarasie egzamin zda buk, modrzew i większość rodzajów drzew egzotycznych. Drewno jednak mus być odpowiednio wysezonowane, w szczególności modrzew. Decyzje możesz podjąć, kierując się ich kolorem – rodzime gatunki są zazwyczaj jaśniejsze, drewno egzotyczne bywa ciemniejsze i trudniej je rozjaśnić nawet przy pomocy specjalnych impregnatów lub wosków.

Najprostszym sposobem na budowę własnego tarasu jest kupno gotowych, zabezpieczonych desek. Jeśli wolisz to zrobić samodzielnie, wybierz olej do tarasów drewnianych. Olej do desek tarasowych pozwoli zachować świeżość i pierwotny kolor drewna na długo. Impregnacja deski tarasowej modrzewiowej lub dębowej powinna być okresowo powtarzana, by uzupełnić warstwę ochronną. Dodatkowo konieczne jest regularne mycie całej powierzchni myjką ciśnieniową, by usunąć błoto i zalegające liście.

Oprócz zabezpieczenia, któremu musisz poddać deski tarasowe niezwykle ważne jest, aby dobrze chronić elementy dodatkowe – balustrady, płotki i meble ogrodowe. W tym celu przydatny okaże się Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron. W połączeniu z impregnatem gruntującym, tworzy on trwałą i elastyczną powłokę i pozwala na bezpieczne użytkowanie nawet do 6 lat. Chroni deski tarasowe przed słońcem, promieniowaniem UV, śniegiem i wilgocią. Daje trwały efekt dekoracyjny i powłokę odporną na zarysowania. Można nim malować wszystkie elementy stolarki budowlanej, altany, płoty i architekturę ogrodową.

Samodzielne wykonanie tarasu to niewątpliwa gratka dla miłośnika domowych robótek i majsterkowania. Podobnie renowacja – przy odrobinie chęci wykonasz ją swoimi rękami i zapewnisz sobie komfort użytkowania na długi czas. Jeśli nie jesteś pewien, czy to zadanie jest dla Ciebie, zapoznaj się z filmem instruktażowym i bez obaw przystąp do działania i sprawnie zabezpieczysz deski tarasowe! Postaw na sprawdzone produkty i wybierz te, które zabezpieczą drewno jak najlepiej, np. impregnat ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy. Do dzieła zadbaj o swój drewniany taras!

Sprawdź również czym impregnować meble ogrodowe i jaki lakier do drewna na zewnątrz wybrać.