Pokaż wszystkie

Jaki lakier do drewna wybrać? Malujemy drewniany stolik na balkon

jaki lakier do drewna - lakier do drewna na zewnątrz

Odpowiednio dobrany lakier do drewna chroni przed wilgocią, uszkodzeniami i przedłuża żywotność drewna. Wybór optymalnego produktu zależny jest od jego przeznaczenia – ochrona lub dekoracja – oraz od rodzaju pokrywanego materiału. Jaki lakier do drewna wybrać i na jakich powierzchniach można go zastosować? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Rodzaje lakierów do drewna

Na rynku budowlanym dostępne są dwa rodzaje lakierów do drewna – wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, które dzieli się ze względu na rodzaj rozpuszczalnika i spoiwa. Lakier wodny do drewna jest wytrzymały, efektowny i bardzo wydajny. Preparaty te występują w wersji matowej, półmatowej, satynowej i błyszczącej. Charakteryzują się dobrą przyczepnością i elastycznością. Lakiery wodne dzielimy na:

  • Lakiery akrylowe, które nie zmieniają koloru drewna i dobrze rozprowadzają się po powierzchni. Nie wydzielają szkodliwych substancji. Nie są jednak odporne na mechaniczne uszkodzenia i ścieranie.
  • Lakiery poliuretanowe – odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Chronią przed wilgocią i zmianami temperatury. Występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej.
  • Lakiery poliuretanowo-akrylowe – mieszanka dyspersji poliuretanowej i akrylowej, których właściwości zależne są od proporcji składników. Preparaty z większą zawartością poliuretanu są twardsze i bardziej wytrzymałe.
Lakierowanie drewna

Nanoszenie warstwy lakieru do drewna na powierzchnię

Lakiery rozpuszczalnikowe to produkty twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działanie detergentów. Wśród nich wyróżnić można:

  • Lakiery poliuretanowe

    – jedno- lub dwuskładnikowe preparaty, które powodują ciemnienie drewna, wymagają więc zastosowania lakieru podkładowego. Są niezwykle trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne.

  • Lakiery uretanowe

    – sprawdzają się na powierzchniach narażonych na ścieranie, np. na posadzkach, nie sklejając drewnianych elementów.

  • Lakiery uretanowo-alkidowe– są doskonałe do drewna kurczącego i rozszerzającego się. Dzięki dodatkowi żywic alkidowych są niezwykle twarde i odporne na uderzenia.

Zarówno wśród lakierów wodnych jak i rozpuszczalnikowych znajdziesz produkt, który na długie lata zabezpieczy drewniane umeblowanie. Co prawda, preparaty rozpuszczalnikowe wykazują silniejsze działanie ochronne, jednakże zastosowanie preparatów wodnych jest bardziej ekologiczne i bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Lakier do drewna – jaki sprawdzi się do pomalowania stolika?

Lakier zewnętrzny bezbarwny VIDARON

VIDARON Lakier zewnętrzny bezbarwny

Meble drewniane, które na co dzień znajdują się na powietrzu – na balkonie lub tarasie – narażone są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, w szczególności, jeśli nie chroni ich zadaszenie. Aby zachować ich elegancki wygląd, zabezpiecz je odpowiednim preparatem. W tym celu najlepiej sprawdzi się lakier do drewna na zewnątrz, np. Vidaron Lakier zewnętrzny do drewna. Ochroni on powierzchnię przed działaniem wody, czynników atmosferycznych i szkodliwego promieniowania UV. Charakteryzuje się ponadto podwyższoną odpornością na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Meble, które przez długi czas stały na powietrzu, narażone były na działanie czynników atmosferycznych, które z pewnością pogorszyły ich formę. W skutek deszczu, opadów śniegu czy promieni słonecznych mogły napęcznieć, a ich połączenia z pewnością osłabły. Mimo, że wizualnie nie cieszą oka, warto dać im szansę. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni, pokryj je warstwą preparatu, który nada umeblowaniu drugie życie.

Jeśli zależy ci na zachowaniu naturalnego koloru mebla, zdecyduj się na lakier bezbarwny do drewna, który podkreśli jego naturalną strukturę i kolor. Jeśli jednak chcesz nieco odmienić swoje umeblowanie, możesz wybrać barwiony lakier do drewna. Kolory dostępne w palecie produktów nadadzą wyposażeniu nowe życie, dbając o ich ochronę i zabezpieczenie na kolejne lata. Odpowiedni produkt znajdą także miłośnicy wystroju rustykalnego lub skandynawskiego. Biały lakier do drewna całkowicie odmieni meble balkonowe lub ogrodowe.

Zobacz również czym jest patyna do drewna wybrać oraz czym szlifować drewno.