Donice drewniane to naturalna ozdoba każdego tarasu i gustownie urządzonego ogrodu. Dobrze wyglądają na kamiennej podłodze, deskach tarasowych, są lekkie i dostępne w różnych rozmiarach, możesz też z łatwością dostosować ich kolor do pozostałych dodatków. Lubisz majsterkować? Donice do ogrodu – zrób to sam!
Przejdź do akapitów:
Doniczki z desek to ciekawy akcent i dodatek, który sprawdzi się nie tylko na tarasie, ale także balkonie oraz w przydomowym ogrodzie. Drewniane donice do ogrodu pozwolą Ci posadzić w estetyczny sposób rośliny, zachować wokół domu ład i porządek, a także – przy pomocy zróżnicowanych rozmiarów donic i rabatek – podzielić ogród na strefy. W ten sposób szybko i tanio stworzysz oddzielne miejsce do zabawy dla dzieci, przestrzeń do odpoczynku i teren, na którym możecie całą rodziną biesiadować i spożywać posiłki.
Jak samemu zrobić donicę ogrodową? Skrzynki lub donice drewniane nie muszą być tradycyjne i nudne. Poza okrągłym lub owalnym kształtem mogą występować w formie prostokątnych pojemników, czy kwadratowych paczek. Mogą przypominać skrzynki na owoce lub być podłużne i zastępować fragment płotu lub ogrodzenia. Jeśli wzbogacisz doniczki z desek ażurową siatką, płotem lub mosiężną konstrukcją, mogą stworzyć zieloną ścianę, oddzielającą Cię skutecznie od spojrzeń sąsiadów i odgłosów z ulicy.
Jak zrobić drewnianą donicę samodzielnie? Do wykonania doniczki z desek nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Ważne, abyś wybrał odpowiednie drewno i dobrze je zaimpregnował, np. Impregnatem Ogrodowym Vidaron – to klucz do długowieczności i estetycznego wyglądu ogrodowych dekoracji. Możesz pomyśleć o zakupie nowych, oczyszczonych desek i elementów drewnianych lub – jeśli jesteś miłośnikiem recyklingu i ważny jest dla Ciebie nurt zero waste – wykorzystać deski lub listewki po niedawno zakończonym remoncie.
Jak samemu zrobić donicę ogrodową? Krok pierwszy to wybór odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Jeśli planujesz w donicach sadzić tuje, krzewy ozdobne, większe rośliny, które wymagają głębokiej ziemi, by skutecznie się zakorzenić, uwzględnij to podczas planowania prac. Bratki, stokrotki, pelargonie czy winorośle z powodzeniem umieścisz w płytkiej, rozłożystej donicy. Możesz też połączyć w jednej drewnianej paczce rośliny o różnych kształtach i rozmiarach. Sprawdź wcześniej, jakie rośliny lubią wspólny wzrost i mają podobne upodobania glebowe.
Kolejny etap to czyszczenie, impregnacja i zabezpieczenie desek oraz elementów mocujących. Jak zrobić drewnianą donicę ze starych desek? Zetrzyj przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki resztki farby, zabrudzenia, rdzę i usuń wystające elementy, które mogą skaleczyć domowników – gwoździe, niepotrzebne wkręty oraz haczyki. Bardzo ważne, aby drewno przed impregnacją było gładkie i równe. Dopasuj długość poszczególnych desek do siebie, zanim zaczniesz je łączyć. Na końcu pokryj całość dobrej jakości impregnatem ochronnym.
Gdy deski będą już suche, połącz je we właściwy kształt przy użyciu wkrętów lub kleju do drewna. Na koniec możesz nanieść dodatkową warstwę impregnatu na gotową donicę, starając się szczególnie dokładnie pomalować zagłębienia i szczeliny, do których może dostawać się woda i zanieczyszczenia.
Projektujesz doniczki drewniane – jak zrobić produkt, który posłuży Ci przez lata? Ważne jest nie tylko precyzyjne wykonanie, ale przede wszystkim impregnacja i regularne odświeżanie warstwy ochronnej przed każdym sezonem. By mieć pewność, że donice posłużą Ci długi czas, użyj impregnatu ochronno-dekoracyjnego Vidaron.
To produkt, który łączy trzy różne funkcje – chroni, dekoruje i impregnuje drewno. Powierzchnia jest sucha już po godzinie od pomalowania, można go użyć jako pierwszego preparatu lub jako środka do odnowienia starych, zniszczonych powierzchni. Impregnat daje trwały kolor i podnosi końcowy efekt dekoracyjny. Tak pomalowane donice i skrzynki na rośliny będą prawdziwą ozdobą otoczenia domu i sprawią, że będziesz chciał spędzać z bliskimi osobami na tarasie każdą wolną chwilę.
Zobacz również jak odrestaurować stare meble i czym impregnować meble ogrodowe.