Pokaż wszystkie

Jak zmienić kolor drewna? Zmiana koloru drewna z ciemnego na jasny

Jak zmienić kolor drewna? Zmiana koloru drewna z ciemnego na jasny

Jak zmienić kolor drewna? Wydawać by się mogło, że to żmudne i trudne do zrealizowania zadanie. Nic bardziej mylnego zmiana koloru drewna z ciemnego na jasny lub odwrotnie jest bardzo prosta. Jeśli postawisz na sprawdzone i skuteczne preparaty oraz będziesz przestrzegał zaleceń producenta, stworzenie wymarzonej powierzchni drewnianej uda Ci się bez trudu. Od czego zacząć i o czym powinieneś pamiętać?

Jak rozjaśnić bejcowane drewno? Sprawdzone metody

Kiedy kupujesz gotowe elementy drewniane w sklepie, zdarza się, że nabyty przez Ciebie towar, po zamontowaniu go lub umieszczeniu w domu nie odpowiada charakterowi całej aranżacji. Drzwi okazują się zbyt ciemne, podłoga zbytnio wyróżnia się na tle jasnych mebli i dodatków, a regały sprawiają wrażenie ciężkich i przytłaczających całą aranżację. Co wówczas zrobić?

Drewno pokryte trwałym impregnatem nie zawsze oznacza konieczność silnego usuwania powłoki i brudne prace remontowe. Niekiedy wystarczy zastosowanie kilku prostych trików lub zainwestowanie w solidne i szybko działające produkty, które w kilka godzin zmienią obliczenie Twojego salonu lub sypialni. Podobnie w przypadku renowacji starych, zniszczonych mebli – tylko kilka kroków dzieli Cię od przywrócenia pierwotnego blasku najbardziej zniszczonym sprzętom. Jak rozjaśnić bejcowane drewno?

Bejcowane drewno posiada wstępną warstwę zabezpieczającą przed uszkodzeniami. Jeśli chcesz gruntownie zmienić sposób jego wykończenia i planujesz użyć środków, które głęboko wnikają w pokrywaną strukturę, konieczne jest usunięcie pierwotnej warstwy impregnującej. Jeśli jednak Twoim celem jest późniejsze nałożenie wosku do drewna, nie będziesz zmuszony do czyszczenia całej powierzchni. Wystarczy, że przy użyciu specjalnej szorstkiej szczotki do drewna zetrzesz najgrubszą warstwę bejcy, co umożliwi woskowi wniknięcie w niektóre warstwy drewna.

Malowanie drewna na biało

Zmiana koloru drewna z ciemnego na jasny

Gdy zdecydowałeś się na diametralną odmianę wnętrz, użyj bejcy do drewna o jasnym, np. białym kolorze – ciekawym produktem jest Bejca do drewna Vidaron w kolorze dąb bielony. Przed przystąpieniem do pracy usuń dokładnie pozostałości starej warstwy lakieru lub bejcy. Prócz ostrej szczotki przyda się papier ścierny o zróżnicowanej gradacji, którym zetrzesz pierwszą warstwę. Możesz też wykorzystać w tym celu szlifierkę, jeśli powierzchnia jest bardzo duża.

Malowanie drewna na biało

Jeśli drewno jest już zupełnie gładkie, nanieś na nie bejcę i przy pomocy pędzla lub wałka rozprowadź na całej powierzchni. Bejca stopniowo wnika w drewno, ale nie podnosi jego włókien. W ten sposób środek nakładany jest równomiernie, nie powstają nieestetyczne plamy i przebarwienia. Zawiera absorbenty UV oraz podkreśla słoje drewna, szybko wysycha i już po kilku godzinach powierzchnia nadaje się do pokrycia finalną warstwą lakieru. Jeśli myślisz, jak przyciemnić drewno, skuteczne będą te same metody – wystarczy, że wybierzesz ciemniejszy pigment.

Jak zmienić kolor drewna – ługowanie

Gdy ciekawi Cię, jak rozjaśnić impregnat do drewna, z pomocą przychodzi metoda ługowania desek. Sposób ten sprawdza się szczególnie w przypadku barwienia podłóg. Ługowanie jest stosunkowo proste i daje bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Drewno wygląda tak, jakby zostało potraktowane wybielaczem, jednak ich wytrzymałość nie jest w żaden sposób obniżona, a dodatkowo ługowanie ukrywa ewentualne przebarwienia, powstałe na skutek wieloletniego użytkowania.

Rozjaśnione drewno

Jak zmienić kolor drewna ługowaniem? Po usunięciu starej warstwy impregnującej w deski wciera się powłokę z ługu, czyli preparatu wodnego roztworu zasady sodowej. Można też zrobić mikrootwory z użyciem specjalnej szczotki. Całość finalnie powinieneś pokryć odpowiednim olejem lub lakierem do drewna. Efekt jest bardzo spektakularny i utrzymuje się przez lata.

Gdy zastanawiasz się jak rozjaśnić ciemną bejcę lub podkreślić rysunek słojów jasnymi kolorami, użyj jednej z wielu metod koloryzacji powłok drewnianych. Pamiętaj, aby każdorazowo na koniec zabezpieczyć całość warstwą lakieru lub lakierobejcy, aby efekt utrzymał się na długo. Możesz użyć np. Bejcy do drewna Vidaron w kolorze dąb bielony. Tak zabezpieczona powierzchnia to gwarancja trwałości i solidności na długi czas! Zobacz również jaka farba do okien będzie najlepsza oraz czym jest patynowanie drewna.