Pokaż wszystkie

Jak pomalować meble na styl prowansalski? Instrukcja krok po kroku

jak pomalować meble na styl prowansalski - Patynowanie i shabby chic

Planujesz malowanie mebli na styl prowansalski? Chcesz wprowadzić do swojego mieszkania nieco południowofrancuskiego klimatu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj nasz instruktaż i sprawdź, jak pomalować meble na styl prowansalski krok po kroku.

Styl prowansalski – wprowadź ciepły klimat do swojego domu

Wszystkie odcienie bieli, jasne szarości, pastele, deski na podłodze, belki na suficie i meble w jasnych kolorach – najlepiej kupione na pchlim targu. Tak jednym zdaniem można by było opisać styl prowansalski. Kojarzony z przytulnością i spokojnym trybem życia południowej Francji, przywodzi na myśl sielskość, wśród której chce się przebywać.

Styl prowansalski to haftowane, lniane obrusy i wazon z pachnącą lawendą na stole. To muślinowe, delikatne zasłonki, wiklinowy kosz nadgryziony zębem czasu i meble. Meble z historią, najlepiej zdobyte na targu staroci – lekko przetarte, z zawiasami i uchwytami wykonanymi z kutego żelaza, z delikatnymi ubytkami w strukturze, ale zawsze w jasnym kolorze. Bez problemu możesz samodzielnie wykonać takie w swoim domu. Wystarczy odrobina chęci, kilka odpowiednich narzędzi i materiałów, a efekt cię zaskoczy.

Metody jak pomalować meble na styl prowansalski?

Jeśli wyobrażasz sobie białe meble w stylu prowansalskim, to przed oczami masz zapewne jasne odcienie drewnianych frontów – bielone lub białe z efektem przecierki. Aby osiągnąć taki efekt, możesz zastosować kilka technik.

Malowanie mebli na biało z przecierką

Wykonanie przecierek najlepiej sprawdzi się na drewnianych meblach. Oczyszczoną powierzchnię mebla pokrywasz bejcą, np. Bejcą do drewna Vidaron. Ranty nacierasz woskiem, następnie kładziesz pierwszą warstwę ciemniejszej farby (tutaj sprawdzi się kolor jasnoszary lub jasnobeżowy). Na wyschniętą powłokę kładziesz drugą warstwę farby – tym razem w jasnym kolorze (np. białym lub kremowym) i po jej wyschnięciu przecierasz drobnoziarnistym papierem ściernym.

Patynowanie i shabby chic

Malowanie mebli na styl prowansalski możesz przeprowadzić za pomocą techniki patynowania mebli. Polega ona na nakładaniu na oczyszczony do surowego drewna mebel kilku warstw kolejno, bejcy w ciemnym kolorze, podkładu do drewna, białego wosku do drewna oraz finalnej warstwy bezbarwnego wosku do drewna.

Meble w stylu shabby chic
Fotel i komoda w stylu prowansalskim

Jeśli chcesz wykonać białe meble w stylu prowansalskim w duchu shabby chic, ciemniejszą farbą do drewna pomaluj ranty i odstające elementy dekoracyjne mebla. Następnie pokryj mebel jasną pastelową lub białą farbą. Po dokładnym wyschnięciu, przetrzyj powierzchnię mebla drobnoziarnistym papierem ściernym. Im bardziej nieregularne przetarcia wykonasz, tym lepszy efekt postarzonego mebla uzyskasz.

Malowanie metodą suchego pędzla to banalny sposób na uzyskanie efektu postarzonego drewna. Na oczyszczoną powierzchnię drewnianą nakładasz warstwę bejcy w ciemnym kolorze, może to być bejca do drewna albo farba akrylowa do drewna. Następnie suchym, dosyć sztywnym, szczeciniastym pędzlem nakładaj jaśniejszą farbę. Ważne, żeby nie zanurzać w niej całego pędzla. Zamaczaj raczej jego końcówkę i wykonuj ruchy omiatające. Dzięki temu farba pokryje przedmiot tylko powierzchownie i uzyskasz efekt zadrapań.

Meble prowansalskie krok po kroku

Teraz już znasz różne techniki malowania mebli na styl prowansalski, więc teraz czas na dokładny instruktaż. Teraz pokażemy ci jak wykonać malowanie mebli na biało krok po kroku.

malowanie mebli w stylu prowansalskim krok po kroku
Meble w stylu schabby chic

Malowanie mebli na styl prowansalski – co będzie Ci potrzebne?

 • Płyn do umycia mebla (może to być zwykły płyn do mycia naczyń rozcieńczony wodą)
 • Papier ścierny o grubości 100-120 do zeszlifowania starej warstwy malarskiej oraz drobny papier o grubości 240 do wygładzenia pierwszej powierzchni malarskiej
 • Płaski pędzel
 • Bezbarwny impregnat gruntujący do drewna, np. VIDARON Impregnat Ochronny do drewna gruntujący
 • Lakierobejca w kolorze dębu bielonego, np. Vidaron Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna

Meble prowansalskie krok po kroku:

malowanie mebli w stylu prowansalskim krok po kroku
Szlifowanie mebli przed malowaniem
 1. Jeśli to możliwe, rozkręć mebel na jak najmniejsze fragmenty.
 2. Umyj dokładnie mebel za pomocą rozcieńczonego z wodą płynu do naczyń. Uważaj, żeby nie przemoczyć drewna. Myj zwilżoną szmatką.
 3. Sprawdź stan powierzchni, którą zamierzasz malować. Jeśli stara powłoka farby jest w dobrym stanie, wystarczy, że zmatowisz powierzchnię za pomocą drobnego papieru ściernego 100-120. Jeśli jednak zauważysz odpryski i nierówności na powierzchni – nie ryzykuj. Zeszlifuj mebel do surowego drewna. W przeciwnym wypadku wszelkie nierówności będą widoczne. Pamiętaj, żeby szlifować drewno wzdłuż słojów.
 4. Odkurz dokładnie powierzchnię. Następnie przetrzyj mebel lekko wilgotną szmatką.
 5. Przed użyciem impregnatu wymieszaj go dokładnie. Pokryj mebel impregnatem, a po 24 godzinach wygładź bardzo drobnym papierem ściernym.
 6. Pomaluj mebel. Żeby osiągnąć efekt niejednorodnej, postarzanej powierzchni, użyj do malowania pędzla. Lakierobejcę nakładaj cienkimi warstwami, wzdłuż rysunku drewna. Żeby osiągnąć najlepszy efekt, połóż przynajmniej 2 warstwy. Między malowaniem kolejnych warstw, zachowaj 12-godzinne odstępy. Czas schnięcia uzależniony jest od ilości warstw, jednak pełne właściwości odpornościowe uzyskasz po upływie 7 dni.
białe meble w stylu prowansalskim
Malowanie drewna środkami do drewna Vidaron

Dodatkowa wskazówka – białe meble w stylu prowansalskim

Jeśli chcesz wykonać malowanie mebli na biało z przecierką, wykonaj dokładnie te same kroki, ale pierwszą warstwę pomaluj ciemniejszym kolorem. Po wyschnięciu pokryj ją białą lub kremową powłoką i na koniec przetrzyj drobnym papierem ściernym te miejsca, w których chcesz wyeksponować spodnią warstwę kolorystyczną.

Zobacz też czym pomalować okna drewniane oraz jak zrobić balustradę na schody.