Pokaż wszystkie

Jak odnowić stare meble? Odniawanie starych mebli

Odnowiona stara komoda

Stare meble są często bardzo wartościowe, zarówno z powodów materialnych, jak i sentymentalnych. Chyba każdy z nas pamięta stary kredens w babcinej kuchni, czy drewnianą komodę w salonie. Na samą myśl o nich, do głowy przychodzą wspomnienia z dzieciństwa. Jednak antyki, poza wartością sentymentalną, mają często sporą wartość rynkową. Stare meble w dobrym stanie osiągają niekiedy horrendalne ceny na portalach aukcyjnych.

Niezależnie od tego, czy chcemy postawić stary mebel w salonie, czy motywuje nas chęć zarobienia pieniędzy, to musimy wiedzieć jak go odnowić! Pierwszą i podstawową rzeczą jaką musimy zrobić jest wnikliwa ocena stanu powierzchni odnawianego mebla. Kiedy już ocenimy skalę uszkodzeń, możemy przejść do wyboru odpowiedniego sposobu renowacji mebli.

Jak odnowić stare meble? – Odnowienie powłoki

Jeżeli stwierdziliśmy, że mebel nie ma wielkich uszkodzeń najprostszym sposobem na jego odnowienie będzie pokrycie uszkodzonych powierzchni nową warstwą ochronną. Nanosimy nową warstwę lakieru, czy lakierobejcy na starą. Kolorystyka na całym meblu się wyrówna, a wszelkie uszkodzenia, takie jak zarysowania czy wymatowienia, zostaną zneutralizowane.

Lakierowanie starych mebli z użyciem pędzla

Sprawdź VIDARON LAKIEROBEJCA DEKORACYJNO-OCHRONNA SUPER WYDAJNA  https://www.vidaron.pl/produkty/lakierobejca-dekoracyjnoochronna-super-wydajna

Jak odnowić stare meble? – Usunięcie starej i nałożenie nowej warstwy

Niestety bardzo często poziom uszkodzenia w powierzchni mebli zmusza nas do usunięcia starej powłoki i położenia nowej. Stary lakier czy lakierobejcę usuniemy na dwa sposoby: mechaniczny i chemiczny. Ten pierwszy sprawdzi się w przypadku mebli o prostych kształtach. Metoda ta polega na usunięciu lakieru za pomocą papieru ściernego lub odpowiedniego narzędzia (np. szlifierki). Niestety nie możemy w ten sposób usunąć powłoki z mebli silnie zdobionych. W ich przypadku należy skorzystać ze sposobu chemicznego. Odpowiedni preparat naniesiony na mebel wywoła złuszczanie się starej powłoki, dzięki czemu łatwo ją usuniemy. Oczyszczony mebel możemy pomalować lakierem, olejem, bejcą lub lakierobejcą albo impregnatem.

Malowanie wyczyszczonego drewna

Sprawdź VIDARON BEJCA DO DREWNA https://www.vidaron.pl/sklep/bejca-do-drewna-400ml.html

Jak odnowić stare meble? – Malowanie farbą kryjącą do drewna

Meble bardzo zniszczone, szpachlowane lub posiadające silne przebarwienia należy pomalować farbą kryjącą do drewna. Często jest to bardzo czasochłonne zajęcie. Musimy na przykład usunąć z powierzchni mebla kilka starych warstw lakieru. Warto wtedy zastanowić się nad tym czy usuwać lakier do zera, czy zdecydować się na wykonanie delikatnych przetarć, które odsłonią kolejne warstwy lakieru. Dzięki temu mebel może zyskać bardzo modny w ostatnich latach artystyczny wygląd. Należy pamiętać, że zarówno w renowacji starych mebli, jak i w wystroju wnętrz liczy się przede wszystkim pomysł.

Meble malowane farbą kryjącą

Stara komoda w salonie

Zobacz 3 SPOSOBY NA DEKORACYJNE  POSTARZENIE DREWNA http://dekoracjadrewna.pl/3-sposoby-na-dekoracyjne-postarzenie-drewna/

Zastanawiasz się jak odnowić elementy drewniane na zewnątrz? Koniecznie przeczytaj jak szybko pomalować płot z drewna: http://malowaniedrewna.com.pl/jak-szybko-pomalowac-plot-z-drewna/ Zobacz również czym szlifować drewno oraz jak postarzyć drewno.