Pokaż wszystkie

Jak zrobić balustradę na schody? Pomysł na balustradę

jak zrobić balustradę na schody

Balustrada to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych schodów. Ułatwia poruszanie się między piętrami i stanowi niebanalną dekorację. Jak zrobić balustradę na schody, która zachwyci domowników i gości?

Balustrada przy schodach – pomoc zawsze pod ręką

Balustrady do schodów wewnętrznych stanowią ogromny aspekt dekoracyjny – zdobią schody i nadają im niepowtarzalny klimat. Pełnią także inną, niezwykle istotną rolę – ułatwiają bezpieczne poruszanie się. Ergonomiczna balustrada przy schodach ma 90 cm wysokości. Jeśli dzielona jest pionowymi belkami, odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami powinny wynosić maksymalnie 12 cm, w szczególności w domu z małymi dziećmi. Bezpieczne poręcze do ściany przy schodach mają ok. 7 cm średnicy. Wymienione wymiary to oczywiście wartość średnia – możesz zaprojektować balustradę według własnych przekonań.

Balustrada przy schodach
Drewniana balustrada schodów

Piękna dekoracja przy Twoich schodach – poręcze też są ozdobą!

Balustrada przy schodach to w głównej mierze ich ozdoba. Jeśli wybierasz konkretny rodzaj zabezpieczenia, skup się na jego estetyce. Odpowiednio dopasowany model balustrady to szlachetna oprawa dla schodów. Może być głównym elementem aranżacji lub stanowić jedynie delikatne tło. Wzornictwo w zakresie balustrad jest niezwykle bogate i pozwala wybrać idealny model do konkretnego stylu otoczenia.

Balustrady do schodów wewnętrznych podkreślają urok mieszkania i domu. We wnętrzach nowoczesnych świetnie sprawdzają się te wykonane ze szkła hartowanego lub tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się balustrady betonowe – idealne do loftów i stylu industrialnego. Z kolei modele wykonane z drewna są idealne do wnętrz klasycznych.

Dużą ozdobą balustrady są także poręcze, które mogą dodać całości rustykalnego uroku, lekkości lub dozy elegancji. Zabezpieczenie ze stali sprawdzi się przy schodach kręconych. Jest niezwykle efektowe i przyciąga wzrok każdego gościa. Poręcze do ściany przy schodach, wykonane z tworzywa sztucznego przybierają fantazyjne kształty, które podkreślą nowoczesny wystrój. Przy balustradzie szklanej możesz zrezygnować z jakiejkolwiek poręczy – stworzysz lekki, transparentny styl.

Balustrady do schodów wewnętrznych
Przedpokój z drewnem – elegancja i szyk

Jeśli zastanawiasz się nad modelem balustrady, weź pod uwagę kształt schodów. Gdy wnętrze twojego domu zdobią schody jednobiegowe, proste, podkreśl je równoległymi belkami lub linkami wykonanymi ze stali. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w ciepłym, jak i industrialnym stylu wnętrza. Możesz także zdecydować się na balustradę wykonaną ze szkła – uzyskasz lekki, subtelny efekt. Jak zrobić barierkę na schody kręcone? Zdecyduj się na żeliwne lub stalowe rozwiązanie, które podkreśli ich niepowtarzalną formę.

Jak zrobić balustradę na schody, która przykuje oko domowników i gości? Połącz kilka rodzajów materiałów, np. drewno i metal. Pamiętaj, że to niezwykle ważny element wystroju, dobierz je tak, aby tworzyły z resztą przestrzeni spójną całość i nie kłóciły się z resztą aranżacji.

Jak zrobić barierkę na schody – pomysł na tanią balustradę

Schody to niezwykle istotny element każdego wnętrza. Jak zrobić barierkę na schody, aby tworzyła z resztą aranżacji zgraną całość? Zastanów się nad wyborem odpowiednich materiałów i struktur do kształtu swoich schodów. Budowę balustrady tworzą barierki i poręcze do ściany przy schodach. O jej wystroju i charakterze decyduje wypełnienie.

Balustrady metalowe pasują do każdego typu schodów – drewnianych, kamiennych czy pokrytych wykładziną. Nadają schodom niespotykany, wyrazisty szyk. Sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych i industrialnych. Balustrady szklane wykonane są ze szkła przezroczystego lub kolorowego. Mają powierzchnię gładką lub piaskowaną. Nie przysłaniają schodów i aranżacji pomieszczenia. Przy obu typach balustrad sprawdzą się poręcze drewniane do schodów, które możesz dodatkowo ozdobić lakierem ochronnym w dowolnej barwie.

Jak zrobić barierkę na schody
Balustrada z drewna – czym ją pomalować?

Jeśli zależy ci na oszczędności kosztów – wykorzystaj pomysł na tanią balustradę. Zdecyduj się na barierki drewniane, których wykonanie kosztuje stosunkowo niewiele. Przygotuj pionowe listwy i tralki – rzeźbione, toczone lub frezowane. Możesz wykorzystać elementy poziome, w postaci prętów wstęg lub prostych listw. Wypełnienie z płyt drewnianych to również doskonały pomysł na tanią balustradę.

Jak zrobić barierkę na schody niskim kosztem? Zamiast decydować się na skomplikowane balustrady na zamówienie, wybierz prosty, drewniany model i ozdób ją samodzielnie. Wystarczy, że pokryjesz całość lakierobejcą ochronno-dekoracyjną Vidaron w wybranym przez siebie kolorze. Produkt ochroni drewno powłoką odporną na ścieranie, a producent udziela 6 letniej gwarancji na trwałą, skuteczną ochronę. Zapewni trwały, estetyczny efekt dekoracyjny. Możesz zabezpieczyć nim poręcze drewniane do schodów, dzięki czemu nie będą niszczeć na skutek ciągłego dotyku. Takie schody prezentują się doskonale we wnętrzu w każdym stylu.

Lakierobejca do balustrad Vidaron
Lakierobejca do malowania balustrad

Sprawdź również malowanie mebli ogrodowych oraz czyszczenie drewna przed malowaniem.