Pokaż wszystkie

Postarzanie drewna – patynowanie, przecieranie, szczotkowanie drewna

Dekroacyjne postarzanie drewna

Antyki, za sprawą swojego naturalnego, szlachetnego wizerunku od zawsze pobudzały wyobraźnię projektantów i osób ceniących sobie piękno przedmiotów. Tego typu meble to nie tylko wygląd, ale także historia, stanowiąca dodatkowy atut. Niestety, antyki nie są tanie ani łatwo dostępne, a oferty sprzedaży często dotyczą mebli „zwyczajnie” starych, nadgryzionych zębem czasu. W tym artykule pokażemy Ci 3 sposoby na postarzanie drewna poprzez patynowanie, przecieranie oraz szczotkowanie drewna.

Odpowiedzią na potrzeby osób, które chciałyby udekorować swoje mieszkanie pięknymi, postarzonymi meblami są domowe metody nadawania drewnu szlachetnego wyglądu. Często przedmioty, które posiadamy w domu mają bogatszą historię niż muzealne eksponaty, a ich styl trafia doskonale w nasz gust. Wtedy nie potrzebujemy wydawać worka pieniędzy na antyczne stoły czy biblioteczki – wystarczy zestaw podstawowych narzędzi, kilka produktów i odrobina chęci.

1. Postarzanie drewna – Patynowanie drewna domowymi sposobami

Jednym z najbardziej pożądanych efektów, występujących na starym drewnie jest patyna. Aby uzyskać taki wygląd na początku musimy dokładnie oczyścić wysuszyć powierzchnię, a następnie pokryć ją ciemną, akrylową farbą do drewna. Pomalować musimy wszystkie krawędzie oraz elementy dekoracyjne. Kolejny krok to przykrycie mebla w całości jasną farbą do drewna. Po wyschnięciu farby powierzchnię należy przeszlifować (papier ścierny o gradacji 150 – 220) w miejscach, gdzie nałożona była ciemna farba. Lekkie przetarcia jakie daje patynowanie drewna pozwolą na uzyskanie efekty postarzanego drewna.

Postarzanie drewna - Patynowanie drewna domowymi sposobami

Sprawdź CENĘ LAKIEROBEJCY DEKORACYJNO-OCHRONNEJ SUPER WYDAJNEJ VIDARON https://www.vidaron.pl/sklep/lakierobejca-dekoracyjno-ochronna-super-wydajna-750ml.html

2. Postarzanie drewna – Dekoracyjne szczotkowanie drewna

Szczotkowanie drewna to najprostszy sposób na postarzenie drewnianych mebli i innych przedmiotów. Dzięki starciu wierzchniej warstwy drewna powstaną na nim nieregularne rysy i żłobienia, charakterystyczne dla mebli, które były użytkowane przez długie lata. Druciana szczotka pomoże w pozbyciu się tkanki miękkiej drewna, co pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego na drewnie, jednocześnie nie osłabiając jego struktury. Po szczotkowaniu powierzchnie przecieramy wełną stalową. Ostatni etap to lakierowanie, woskowanie lub olejowanie drewna, które pozwoli je odpowiednio zabezpieczyć i nada mu bardziej eleganckiego wyglądu.

Postarzanie drewna - Dekoracyjne szczotkowanie drewna

Zobacz FILM INSTRUKTAŻOWY JAK OLEJOWAĆ DREWNO https://www.vidaron.pl/poradnik/film-instruktazowy-olejowanie-drewna-olej-vidaron

3. Postarzanie drewna – Przecieranie drewna

Dekoracyjne przecieranie drewna to nałożenie na mebel dwóch, kontrastujących ze sobą farb, a następnie przetarcie wierzchniej warstwy w taki sposób, aby na wierzch zaczęła wychodzić warstwa spodnia. Metoda ta pozwala na uzyskanie efektu długoletniego użytkowania mebla, z charakterystycznymi przetarciami w miejscach, które najszybciej ulegają ścieraniu – krawędziach, uchwytach, blatach. Powierzchnię, na której będziemy pracować, najpierw dokładnie oczyszczamy i osuszamy, następnie nanosząc pierwszy kolor farby. Po wyschnięciu miejsca, które malowaliśmy, smarujemy świecą parafinową, która ułatwi tarcie. Kolejny etap to pomalowanie całego mebla drugim kolorem. Po wyschnięciu farbę przecieramy w wybranych miejscach. Należy pamiętać, aby nasze ruchu były delikatne i precyzyjne.

Postarzanie drewna - Przecieranie drewna

Zobacz także jakim papierem szlifować meble i jak odnowić stare meble.