Drewno to niezwykle wytrzymały i trwały materiał, często wykorzystywany do produkcji drzwi lub ram okiennych. Zazwyczaj jednak po kilku latach użytkowania potrzebna jest renowacja okien drewnianych. Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć naturalny materiał i jak powinno przebiegać malowanie okien drewnianych krok po kroku.
Przejdź do akapitów:
Okna plastikowe to dość popularny wybór klientów. Są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Mają jednak kilka kluczowych wad – mogą się odkształcać, są mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia, których nie da się naprawić. Z kolei drewniane okna to rozwiązanie droższe, jednak warte uwagi – parametry techniczne okien z klasy premium zdecydowanie przeważają na ich korzyść.
Okna wykonane z naturalnego materiału to produkt wysokiej jakości. Mogą mieć dowolny kolor, kształt i rzeźbę. Są szczelne, wygłuszają dźwięki i wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Można zabezpieczyć je zamkami antywłamaniowymi. Są pięknym elementem zdobniczym, który pasuje do innych drewnianych elementów domu. Największą zaletą jest jednak fakt, że możliwa jest renowacja starych okien drewnianych i naprawa ewentualnych ubytków.
Choć renowacja okien drewnianych to dla niektórych kłopot, tak naprawdę jest to ogromna zaleta. Dzięki trwałości drewna okna służą przez długie lata, a w razie wystąpienia ubytków, można je łatwo naprawić. Są naturalne i świetnie prezentują się w każdym domu. Najprostszym zabiegiem, który pomoże Ci odświeżyć ich wygląd jest malowanie okien drewnianych specjalistycznymi emaliami. Dzięki temu posłużą Ci w nienagannym stanie przez długi czas. Do renowacji ramy niezbędne są farba lub lakier do okien drewnianych, dostępne w sklepach budowlanych.
Do pomalowania ramy wykonanej z naturalnego materiału będzie najlepsza farba do okien drewnianych, lakier lub lakierobejca. Wszystkie preparaty tego typu tworzą elastyczną powłokę, która współpracuje z drewnem i zmienia się wraz ze zmianą wilgotności.
Farba do malowania okien drewnianych nowej generacji nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników i jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Ochronna powłoka emalii tworzy warstwę odporną na działanie wody, zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.
Do pokrycia ram okiennych przydać ci się może także lakier do okien drewnianych, który stworzy trwałą powłokę, zapewniającą maksymalną ochronę drewna przed promieniowaniem UV, działaniem wody i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Będzie od przydatny, kiedy chcesz tylko odświeżyć naturalny kolor ramy okiennej.
Najlepsza farba do okien drewnianych lub lakier do naturalnych materiałów w połączeniu z przestrzeganiem zasad malowania sprawią, że powierzchnia Twoich okien będzie doskonale zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi i zagrożeniami biodegradacji.
Jak powinno wyglądać malowanie okien krok po kroku?
Na początek dokładnie usuń starą powłokę malarską, jeśli się łuszczy. Oczyść drewno przy użyciu np. opalarki, szlifierki kątowej, skrobaka lub zmywacza do farb. Czynności wykonuj starannie, gdyż na powierzchni ramy nie mogą pozostać fragmenty starej powłoki.
Przy zabiegu, jakim jest renowacja starych okien drewnianych, ważne jest także szlifowanie powierzchni. Po usunięciu starych warstw oszlifuj drewno. Usuń zniszczoną powłokę i wygładź ramę okienną. Zastosuj papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Rozpocznij od grubszego uziarnienia i stopniowo przechodź do bardzo drobnego, który nada gładkie wykończenie. Możesz wspomóc się szlifierką oscylacyjną i opalarką, jednak pamiętaj, że wysoka temperatura może uszkodzić szyby.
Po zeszlifowaniu powierzchni usuń pył i uzupełnij ubytki szpachlą stolarską dobraną do koloru drewna. Warstwę masy nałóż w uszkodzonych miejscach szpachelką i poczekaj do pełnego wyschnięcia. Po wyschnięciu wygładź miejsce ubytku – przetrzyj je drobnoziarnistym papierem ściernym.
Przygotuj powierzchnię pod malowanie okien drewnianych. Oklej szyby taśmą, aby nie pobrudzić ich farbą. Jeśli to konieczne, wymień uszczelki i zawiasy.
W końcu możesz się zabrać za malowanie ram. Do odnowienia mocno zniszczonej powierzchni niezbędna będzie kryjąca farba do okien drewnianych. Jeśli jednak chcesz zachować naturalny efekt, możesz zdecydować się na lakierobejcę, np. Vidaron Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną. W wyborze pomoże ci ocena stanu technicznego i wizualnego okna.
Podczas aplikacji pamiętaj, że drewno przeznaczone do lakierowania powinno być oczyszczone i zupełnie suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Preparat nakładaj w 2-3 cienkich warstwach. Pamiętaj, aby po każdej nałożonej warstwie delikatnie zeszlifować powierzchnię. Kiedy lakier lub farba do okien drewnianych wyschnie, możesz zamontować okna na odpowiednim miejscu.
Zobacz także jak postarzyć drewno domowymi sposobami oraz jak odrestaurować stare meble.