Jest wiele sposobów na postarzenie mebli lub odświeżenie ich wyglądu. Nowoczesne produkty dają możliwość szybkiej i efektownej zmiany ich wyglądu. Jak zacząć patynowanie mebli? W jaki sposób przygotować patynowaną powierzchnię? Jakie środki i farby wybrać? Poznaj najlepsze metody i wybierz taką, którą łatwo wykorzystasz w swoim domu!
Przejdź do akapitów:
Patynowanie drewna polega na postarzaniu mebli i elementów drewna przez dodawanie im cech dawności np. poprzez przecieranie mebli. Można je zastosować zarówno na starych, zabytkowych powierzchniach, jak i nowych. Świetnie nadają się do tego wszystkie rodzaje mebli, a także dowolne rodzaje drewnianych przedmiotów – a więc balustrady, schody, drzwi, boazerię, parkiety i antyki.
Patyną możesz także pokryć powierzchnie dekoracyjne, wykonane np. metodą decoupage. Patyna daje efekt rozjaśnienia, przyciemnienia lub zupełnie zmienia odcień pokrywanej powierzchni.
Postarzanie mebli zacznij od dokładnego oczyszczenia i przygotowania powierzchni. Jeśli drewno pokryte jest starą warstwą lakieru lub bejcy, usuń ja za pomocą preparatu do usuwania powłok lakierniczych. Po jego nałożeniu i odczekaniu kilku minut, usuń odrywające się warstwy przy pomocy szpachelki lub innego płaskiego narzędzia.
Następnie usuń pozostałości papierem ściernym o gramaturze 120–200, aby nadać mu odpowiednią gładkość. Najlepiej jest szlifować wzdłuż słoi. Siłę nacisku dostosuj do rodzaju obrabianego drewna. Jeśli wymaga tego przygotowywana powierzchnia, użyj szpachli w celu wypełnienia nierówności. Drewno musi być czyste, suche, odpylone i musi być wolne od tłustych oraz żywicznych plam. Jeśli zauważysz żywicę lub zabrudzenia, przetrzyj powierzchnie benzyną ekstrakcyjną.
Odpowiednie przygotowanie drewna pozwoli ci uzyskać równomierny kolor i łatwiej nałożyć poszczególne warstwy bejcy lub lakieru. Dla podkreślenia rysunku słoja możesz przetrzeć drewno delikatnie watą szklaną, która podkreśli charakter danego gatunku drzewa. Silniejszy efekt uzyskasz, jeśli użyjesz drucianej szczotki.
Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych sposobów na patynowanie jest metoda transparentnych warstw. Oczyszczony mebel pokrywa się ciemnym kolorem bejcy przy pomocy ściereczki i waty.
Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakłada się szerokim pędzlem podkład, który ochroni drewno.
Trzecia warstwa to biały wosk do drewna, który musisz wcierać w mebel zgodnie z kierunkiem słoi przy użyciu bawełnianej szmatki, energicznymi ruchami. Na wierzch nakłada się wosk bezbarwny, który zabezpieczy powierzchnię.
Trudniejszą metodą i wymagającą więcej cierpliwości jest shabby chic. W tym przypadku ciemną bejcą pokrywa się brzegi mebla i elementy wystające, np. cokoliki lub uchwyty, a następnie całość pokrywa się jasną lub pastelową farbą. Gdy warstwa wyschnie, przetrzyj ją papierem ściernym o gramaturze ok. 250. W zależności od oczekiwanego efektu, możesz zrobić to delikatnie lub intensywniej w wybranych miejscach.
Pamiętaj, aby dokładnie przygotować i oczyścić odnawiany mebel. Od tego zależy efekt finalny i jego trwałość. Jeśli nie boisz się śmiałych rozwiązań, zamiast bieli i stonowanych barw możesz użyć innych odcieni, takich jak zieleń, czerwień lub fiolet. Podobnie z bejcą lub farbą podkładową – na rynku dostępne są różne odcienie zieleni, brązu i rudości. Takie kolorowe przecierki podobają się bardzo dzieciom, mogą stanowić też niecodzienny akcent w klasycznych wnętrzach.
Niezależnie jaki rodzaj dekoracji wybierzesz, samodzielne patynowanie mebla da ci wiele satysfakcji. Możesz użyć metody decoupage lub zdecydować się na farbę kredową, która pozwoli na delikatne matowe wykończenie. Możesz też wykończyć całość przy pomocy kolorowego wosku, który nada drewnu delikatny kolorowy odcień. Wielość barw i kolorów sprawia, że patynowanie mebli to idealna droga do stworzenia mebla twoich marzeń!
Sprawdź także jak odnowić stare meble i jaki papier do szlifowania drewna wybrać.