Pokaż wszystkie

Czym szlifować drewno – jak szlifować drewno do malowania

Czym szlifować drewno, czyli przygotowanie drewna do malowania

Idealne przygotowanie drewna do malowania to podstawa podczas każdej pracy na działce lub w przydomowym ogrodzie. Wiedza o tym, że szlifowanie drewna przyda Ci się, gdy samodzielnie układasz drewnianą podłogę lub marzysz o odnowieniu starego, zabytkowego mebla. Co warto kupić i jakich zasad powinieneś przestrzegać?

Jaki papier do szlifowania drewna będzie najlepszy? Porady i inspiracje

Wygładzanie i szlifowanie drewna należą do podstawowych zabiegów związanych z przygotowaniem drewna do jego użytkowania. To nie tylko kwestia walorów estetycznych – to także bezpieczeństwo użytkowników i wydłużenie życia danego przedmiotu. Umiejętne polerowanie drewnianych powierzchni dodaje im blasku, wydobywa piękno zróżnicowanej faktury i ma znaczący wpływ na kolor – im gładsza powierzchnia, tym barwa jest jaśniejsza. Jaki papier do szlifowania drewna będzie najlepszy i od czego zacząć przed przystąpieniem do pracy?

Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie i wysuszenie drewna. Zdarza się, że kupiony w sklepie produkt nie był właściwie przechowywany, a drewno jest wilgotne lub brudne. Oczyszczenia wymagają też stare, zabytkowe meble z drewna czy też deski ze starej stodoły, z których chcesz zrobić stolik kawowy lub oryginalną ramę na lustro.

Szlifowanie drewna
Staranne szlifowanie drewna przed malowaniem

Jeśli deski lub klepki podłogowe są wilgotne, rozpakuj je z opakowania i daj im swobodny dostęp powietrza. Najlepiej rozłóż je w temperaturze pokojowej i poczekaj kilka dni przed ich obróbką i konserwacją. Gdy pokryjesz je impregnatem, dokładne wysuszenie nie będzie możliwe. Podobnie w przypadku zakupu desek na podłogę – warto, aby drewno leżakowało kilka dni w temperaturze, w której będzie układane.

Następnie – jeśli to konieczne – zacznij usuwanie starych warstw farb, lakierów lub innych impregnatów. W tym celu użyj grubego papieru ściernego o niskiej gradacji. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów arkuszy, do najpopularniejszych gradacji należą:

  • gruba ziarnistość (oznaczenie 40–60);
  • średnia (80–120);
  • drobna (150–180);
  • bardzo drobna (220–240)
  • super drobna (od 280 wzwyż).

Papier ścierny możesz kupić w postaci prostokątnych arkuszy, taśm ścierających i rolek, a także okrągłych nakładek, które wykorzystasz podczas pracy ze szlifierką. Jeśli ilość niepotrzebnych substancji jest znaczna lub powierzchnia do wyczyszczenia ma ponad kilka metrów kwadratowych, możesz wspomóc się właśnie szlifierką lub specjalną nakładką mocowaną do wiertarki. Gdy deski nie są duże, możesz pokusić się o ich ręczne dopracowanie.

Zwróć uwagę, by wykorzystać na początku papier ścierny o wyższej ziarnistości lub przetestować to, jak będzie zachowywał się w kontakcie z drewnem w mniej widocznym miejscu. Ważna jest precyzja oraz użycie odpowiedniej siły, zwłaszcza gdy zależy Ci, aby podczas szlifowania drewna nie zniszczyć powierzchni, a jedynie usunąć niepotrzebne zabrudzenia.

Jak szlifować drewno? Szlifowanie drewna od podstaw

Szlifowanie drewna przy pomocy papieru ściernego do drewna – granulacja i jego wielkość – to podstawa wiedzy każdego majsterkowicza. Gdy już wybrałeś produkt odpowiedni dla Ciebie, czas przystąpić do pracy. Jakim papierem szlifować drewno? Zacznij od grubszego rodzaju. Jeśli zdecydujesz się na drobny o wysokiej gradacji, dopracowanie drewna zajmie Ci więcej czasu i może być mniej efektywne. Pamiętaj, aby starać się przesuwać papier ścireny wzdłuż słojów lub polerować papier delikatnymi, okrągłymi ruchami.

Szlifowanie drewna
Szlifowanie drewna papierem ściernym

Gdy uda Ci się pozbyć pierwszej warstwy i drewno będzie czyste, zacznij polerowanie. Gradacja papieru ściernego do drewna pozwoli Ci stopniowo przechodzić do coraz delikatniejszego wygładzenia, aż osiągniesz idealną miękkość. Zanim jednak pokryjesz całość odpowiednim impregnatem, przekonaj się, że na powierzchni nie pozostały ślady i zarysowania. Na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, jednak wystarczy, że dokładnie odkurzysz całość i przetrzesz wilgotną szmatką – wówczas ukażą się miejsca wymagające dopracowania. Najczęściej są to krawędzie szlifowanego elementu, nad którymi skupiamy się najmniej podczas szlifowania drewna. Podczas prac pamiętaj jednak też o tym, żeby krawędzie były odpowiednio wygładzone.

Po zakończeniu szlifowania drewna, oczyszczeniu i odkurzeniu go, pokryj drewno Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym Vidaron. Jest on przeznaczony do ochrony i dekoracji drewna, podkreśla naturalne piękno surowca, chroni przed uszkodzeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nadaje się do domu i na zewnątrz i występuje w wielu kolorach, dzięki czemu od razu nadasz drewnu oczekiwany charakter. Zawiera wosk, który podwyższa wodoodporność i daje powłokę odporną na grzyby, pleśnie, siniznę i glony. W ten sposób przygotowane i zabezpieczone drewno będzie stanowić prawdziwą ozdobę domu i posłuży Ci przez długie lata! Pamiętaj, że jeśli planujesz malowanie oraz szlifowanie drewna przeznaczonego do użytku na zewnątrz, wówczas, zabezpiecz je najpierw Impregnatem do Drewna Gruntującym Vidaron.

Impregnowanie drewna
Przeszlifowane drewno jest gotowe do nałożenia pierwszej warstwy impregnatu.


Sprawdź też czym impregnować meble ogrodowe oraz jak postarzyć drewno domowymi sposobami.